SYDV Belediye Kira Yardımı! Şartlar Ödeme Tutarı ve Başvurular

Corona Virüs salgını kapsamında çalışamayan vatandaşlar kira yardımı ödemelerinin nasıl alınacağını merak ediyorlar. Peki SYDV kira yardımı ödemeleri nasıl alınır? Belediyelerden kira yardımı almak için neler yapılması gerekiyor? Belediye SYVD kira yardımı başvuruları sonrası kimler yardım almaya hak kazanıyor? Belediyelerden kira yardımı ödemesi almak isteyen vatandaşların adım adım yapması gerekenler.

SYDV Belediye Kira Yardımı! Şartlar Ödeme Tutarı ve Başvurular
05 Nisan 2020 - 17:32

Dar gelirli olan, salgın sürecinde işinden olan, zaten sosyal yardım alan vatandaşlar kira yardımı başvurusunda bulunabilirler. Aile Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanan bu kira yardımlarına ek olarak ayrıca belediyelerde yardımlarda bulunabiliryorlar. Bu yardımlarsan faydalanmak isteyen vatandaşların ise yapmaları gereken işlemler bulunuyor. 

KİRA YARDIMI ÖDEMELERİ KİMLERİ KAPSIYOR?Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ihtiyacı olan vatandaşlara çok çeşitli alanlarda yardımlar sağlıyor. Kurum tarafından SYDV aracılığıyla sağlanan yardımlar arasında; Barınma, Sosyal konut projesi, Elektrik tüketim desteği, Yakacak yardımı, Gıda yardımı gibi dstekler bulunuyor. 

Kurum bu yardımların dışında vatandaşlara ayrıca; Engelli yardımı, Yaşlılık aylığı, Muhtaç asker ailesi yardımı, Öksüz-yetim aylığı, İstihdam yardımı, Eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımlar,  Doğum yardımı Çoklu doğum yardımı,  Tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik yardım, Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı, Kronik hastalara yönelik elektrik desteği sağlıyor. 

KİRA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Kira yardımı alabilmek için öncelikle ihtiyaç sahibi olmanız gerekiyor. Üzerinde ev, konut, işyeri, gayrimenkul gibi taşınmazları olanlar kira yardımından faydalanamazlar. Belirli bir gelir seviyesinin altında olan vatandaşlara yapılan bu yardımlar için ayrıca başvuru yapan kişinin sigortalı olarak çalışmaması gerekiyor. Bunun yanında kurumların yapacakları incelemeler sonrasında kira yardımı almaya uygundur, sonucu almak diğer bir koşul. 


KİRA YARDIMI ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPACAM? 

Belediyelerden SYDV'lerden kira yardımı almak isteyen vatandaşlar başvurularını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapacaklar. SYDV kira yardımı başvuru işlemleri sırasında vatandaşların T.C. numaralarının yazılı olduğu kimlik belgesi, muhtarlıklardan alınacak fakirlik kağıdı, gelir testi belgesi, ikametgah gibi evrakları kaymakamlıklar bünyesinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına teslim edecekler.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 1 Yorum