TCMB Ekim Sonu PPK: 250 Baz Puan Faiz İndirimi ve Ekonomist Analizleri

Merkez Bankası'nın 250 baz puan faiz indirimi kararı almasının ardından yabancı ekonomistler bu kararı değerlendirdiler. Ortak kanı TCMB'nin beklenenden yüksek oranda indirim yaptığı yönünde oldu.

TCMB Ekim Sonu PPK: 250 Baz Puan Faiz İndirimi ve Ekonomist Analizleri
25 Ekim 2019 - 13:44
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2019 yılı çalışma planlaması kapsamında Ekim sonu Para Politikaları Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen PPK toplantısının ardından ise kurumun resmi web sayfasından alınan kararlar açıklandı. 

TCMB'nin üstüste 3. defa faiz indirimi kararı aldığının belirtildiği bilgilendirme açıklamasında, indirim oranı 25 baz puan olarak duyuruldu. Ekonomistler toplantı öncesi yapmış oldukları açıklamalarında 100 - 150 baz puanlık bir indirim üzerinde durmuşlardı.

TCMB'NİN FAİZ İNDİRİMİ KARARINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME

TCMB tarafından alınan 250 baz puanlık indirim hakkında açıklamalarda bulunan yabancı ekonomistlerin çoğu bu kararı beklenmedik olarak nitelendirdiler. 

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey, TCMB'nin PPK toplantısı kararına ilişkin açıklamalarında beklenen faiz indirimi oranın en fazla 200 baz puan olduğunu açıkladı. Ancak Merkez Bankası'nın beklenen orandan daha yüksek bir faiz indirimi yaptığını ifade eden Kıdemli Ekonomist Jason Tuvey enflasyon rakamlarına değindi. Türkiye'de son dönemlerde açıklanan enflasyon rakamlarının tek haneli olmasının faiz indirimi kararının alınmasında etkili olduğunu ifade eden Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey, ABD ile Türkiye arasında imzalanan mutabakat ve yaptırım kararlarının kalkmasının da indirim için ortam sağladığını ifade etti. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum