TESK: İşsizlik Sorunu Gençlere Mesleki Eğitim İle Çözülür

TESK Genel Başkanı, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik oranlarının ardından açıklamalarda bulundu. İşsizlik sorununa farklı bir açıdan çözüm önerisi sunan Bendevi Palandöken mesleki eğitim konusuna değindi.

TESK: İşsizlik Sorunu Gençlere Mesleki Eğitim İle Çözülür
16 Ekim 2019 - 23:32

Türkiye İstatistik Kurumu'nun internet sayfası üzerinden Temmuz ayı işsizlik rakamlarına ilişkin veriler açıklandı. Bu verilere göre işsizlik oranı Temmuz ayında da artış gösterdi. Uzun süredir yüksek bir seviyede olan işsiz sayısı yaşanan son artış ile 4.5 milyonu aştı. 

TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarında net sayı ise 4 milyon 596 bin oldu. Bu sayının büyük bir kısmını da genç işsizlerden oluştu.İŞSİZLİK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÖNERİ

İşsizlik alanında yaşanan bu sorunlara dair değerlendirme ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den geldi. Bendevi Palandöken yapmış olduğu açıklamasında işsizlik oranlarının artmasını ve istihdamın azalmasını ele aldı. 

Bu sürecin bir süredir devam ettiğini ve oranların değişmediğini ifade eden TESK Genel Başkanı bu konuda atılması gereken adımları şu sözlerle ele aldı. 

''Hem genç işsizliğin azaltılması hem de ülkemizde birçok sektörün ihtiyacı olan nitelikli eleman açığını kapatmanın çözümü mesleki eğitimdir. Mesleki eğitime verilen önem arttıkça hem ekonomimiz büyüyecek hem de işsizliği azaltmış olacağız. En prestijli okullarda okumak, herkesin özendiği bölümlerden mezun olmak kadar, bir zanaat öğrenmek, mesleki ve teknik eğitim almak da önemlidir.''


Genç işsizl konusunda da açıklamalarda bulunan Bendevi Palandöken bu sayının da düzenli olarak arttığını ifade etti. 2014 yılından 2019 yılına uzanan süreçte oluşan verileri ele alan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken 15-24 yaş çok sayıda gencin işsiz olduğunu ifade etti.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum