Yatay Geçiş Başvuruları Ne Zaman? 2020 Yılı Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri

2020 yılı yatay geçiş başvuruları ne zaman yapılacak? Önlisans ve lisans yatay geçiş başvuruları ve başvuru işlemleri hangi tarihlerde olacak? Üniversitelerin bahar dönemi yatay geçiş ve güz dönemi yatay geçiş nasıl yapılacak? 2020 yatay geçiş başvuru şartları, başvuru işlemleri ve diğer bilinmesi gereken tüm detaylar haberimizde.

Yatay Geçiş Başvuruları Ne Zaman? 2020 Yılı Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri
26 Mart 2020 - 10:47

2020 yılında üniversitelerin yatay geçiş işlemleri öğrenciler tarafından merak ediliyor. Üniversitesini değiştirmek isteyen öğrencilerin bu süreçte nasıl bir yol izleyecekleri sağlamaları gereken başvuru işlemleri ile başvuruların hangi tarihlerde yapılacağına dair detayları aktarıyoruz. İşte 2020 yılı yatay geçiş işlemlerine dair bilinmesi gerekenler. 

2020 YATAY GEÇİŞ BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?Yatay geçiş başvurusunda bulunacak olan öğrencilerin ilk dikkat etmeleri gereken nokta yatay geçiş başvuru şartları. Bu kapsamda ilk yatay geçiş başvuru şartı lisans bölümleri için 1 yılı tamamlamak, önlisans bölümleri için ise 1 yarıyılı yani 1 dönemi tamamlamak. İkinci koşul ise her üniversitenin kendi belrilediği akademik ortalamaya sahip olmak. Kurumlar arası yatay geçiş işlemlerinde yani farklı bir üniversiteye yatay geçiş yapacak olan öğrenciler ise 100 üzerinden 60 ortalama yakalamış olmaları gerekiyor. 

BAŞVURU İŞLEMLERİ VE BAŞVURU TARİHİ DUYURULARI

2020 yılı yatay geçiş işlemlerinde başvurular Bahar Dönemi Yatay Geçiş İşlemleri ve Güz Dönemi Yatay Geçiş İşlemleri olarak yapılacak. Bahar dönemi Aralık Ocak Şubat aylarını kapsayan dönemde oluyor. Güz dönemi ise yaz aylarının son dönemleri Temmuz Ağustos Eylül sürecini kapsıyor. 

2020 yatay geçiş başvurusu yapacak öğrencilerin bilmeleri gereken nokta ise başvuru işlemlerinin üniversiteler tarafından bizzat duyurulması. Öğrenciler hangi üniversiteye yatay geçiş ile başvuruda bulunmak istiyorlarsa üniversitelerin akademik takvimlerini incelemeliler. Ayrıca üniversiteler 2020 yılı yatay geçiş işlemleri için özel duyurular ile adayları bilgilendirirler. Başvurularda bu tarihler arasında olacak ve adayların bu tarihleri kaçırmamaları gerekiyor.


SGK Bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum